Kl.
21.30 / fri entré
Den 2.anden tirsdag i hver måned hedder Americana Sessions
Mojo's egen country-dronning Kirsten Louise er værtinde for tirsdagsklubben Americana Sessions.
En aften som inviterer, herboende countryboys and girls og turnerende nordamerikanske sangskrivere indenfor til flerstemmig sang, country-licks og train songs. Find din bedste Cowboyvest frem (du har mere end én), ta’ din veninde under armen (du har kun én) og kom på Mojo.
Denne Americana Session i oktober byder på The Golden Embers:
The Golden Embers spiller afdæmpet Americana, så de kan læne sig op af hinanden - med både instrumenter og den trestemmige sang i den samme mikrofon. Der fortolkes nyere amerikanske koryfæer som Ryan Adams, Mandolin Orange og the Wood Brothers. Men der spilles også egne numre med inspiration hentet samme sted.
The Golden Embers dækker med deres firemands besætning bas, trommer, akustiske og elektriske guitarer, mundharpe og mandolin og så synges der trestemmigt.
BesætningDamstedt, Johansen, Torp og Græsborg.
|